Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
obec Kľačno - okres Prievidza

Príroda

PRÍRODA A OKOLIE KĽAČNA

Obec Kľačno sa nachádza v severnej časti hornonitrianskej kotliny. Ako podhorská obec upúta predovšetkým krásnym prostredím v ktorom sa nachádza. Katastrálne územie predstavuje 4870 ha, ktoré sa nachádza v hornej časti po obidvoch stranách rieky Nitry v nadmorskej výške 360 – 460 m n.m.. Sever chránia hrebene Lúčanskej Malej Fatry s vrcholom Kľak (1352 m n.m.). Na východe sa týčia vrcholce pohoria Žiar. Západnú stranu horného Ponitria chránia úbočia Strážovských vrchov s ich prelomom Fačkovkého sedla (809 m n.m.), ktorý tvorí predel povodia Nitry a Váhu, resp. Rajčianky.

 


 Pohľad na obec z  výšky

Obec Kľačno patrí do Trenčianskeho kraja ako vyššieho územného celku a okresu Prievidza. Katastrálne naša obec hraničí z okresom Žilina – obec Fačkov, okresom Martin – obce Vrícko a Brieštie (časť Hadviga). Z okresu Prievidza – obce Nitrianske Pravno a Tužina.

 


Pohľad na hornú časť obce z osady Dallas 
Foto: Lukáš Grešner

Turisticky najatraktívnejším je vrchoľ Kľak (1352 m) a Reváň (1205 m). V roku 1966 bola vyhlásená Štátna prírodná rezervácia Kľak na ploche 86 ha so značeným turistickým chodníkom až na vrchol Kľaku. Kľak pôsobí svojím dolomitovým bralom veľmi efektne a impozantne, pripomína nos, preto ho starí Gajdlanci nazvali Nasenstein. Rastie tu mnoho druhov chránených rastlín (škarda sibírska, timotejka sibírska, soldanelka karpatská, žltohlav európsky, prilbica pestrá, zvonček karpatský a iné).

 


Horná časť obce na jar 

Foto: Lukáš Grešner

Pod Reváňom vyviera rieka Nitra, ktorá bola v roku 1998 vyhlásená na národnú rieku Slovenska. V hornej časti obce sa do nej vlieva potok Tmavá. Riečka Tmavá ako ľavobrehý prítok Nitry zberá vodu z dolín pod Lúčanskou Malou Fatrou. Bohatosť prameňov vody bola využitá pre vybudovanie vodovodov pre verejné zásobovanie našej obce, ale aj mesta Prievidza.


Obec obkolesená vencom kopcov 
Foto: Lukáš Grešner

Pestrá a bohatá je i živočíšna ríša lesov v okolí Kľačna. Veľmi bohaté a zazverené sú poľovné revíry našich lesov. Široké zastúpenie má zver úžitková – poľovná – jeleň, diviak, srnec, líška ale aj zver iná – chránená – medveď, rys, vlk, mačka divá. Z vtákov okrem bežných druhov tu hniezdi krkavec čierny, jariabok hôrny, hlucháň obyčajný a bocian čierny. V odbornej literatúre sa uvádza i hniezdenie orla krikľavého.

Kľačno ponúka mnoho športových možností. Je tu množstvo značených turistických chodníkov (Kľak, Reváň, Hadviga, Vyšehrad).
Dobre využívané je i futbalové ihrisko.V zime sú k dispozícií lyžiarske vleky priamo v obci a v stredisku Fačkovské sedlo s vybudovanými zjazdovkami. Pre návštevníkov je v prípade priaznivého mrazivého obdobia k dispozícií aj  ľadová plocha na korčuľovanie a hokej, nachádzajúca sa v areáli miestneho futbalového ihriska.


 

Január 2015 - snehová nádielka

Januárová snehová nádielka

Záber z obce
Autor: JV

Januárová snehová nádielka

Záber z obce
Autor: JV

Januárová snehová nádielka

Záber z obce
Autor: JV


 
 

 
Položky 1-3 z 6

_______________________________________________________________________________

Takéto zábery nám tento rok ponúklo netradičné počasie.


 

29. 3. 2013 Veľká noc 2013

Záber na zasnežený vozík s veľkonočným vajíčkom zo sena a bábkou Moreny

Jarná výzdoba pod snehom
Autor: JV

Záber na zasnežený vozík s veľkonočným vajíčkom zo sena a bábkou Moreny

Jarná výzdoba pod snehom
Autor: JV

Záber na zasnežený vozík s veľkonočným vajíčkom zo sena a bábkou Moreny

Vozík na zasneženom priestranstve
Autor: JV


 
 

 
Položky 1-3 z 6

webygroup

dnes je: 22.1.2018

meniny má: Zora

Rok 2018: Zber plastov sa koná každý posledný utorok v mesiaci. Zber skla sa koná každú poslednú stredu v mesiaci.

Súbor na stiahnutie Nebudme_lenivi_triedme_odpad.pdf (194.3 kB)
Súbor na stiahnutie Vsetko_o_plastoch_2.pdf (615 kB)

Od 1. 7. 2017 bol zriadený Spoločný obecný úrad so sídlom v Nitrianskom Pravne, ktorý prebral prenesený výkon štátnej správy vo veciach podľa zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku a vo veciach podľa zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách pre obce Nitrianske Pravno, Chvojnica, Kľačno, Malinová, Poluvsie, Pravenec, Tužina.
Sídli na námestí v budove pošty v priestoroch bývalej drogérie Matušík. Doručovacia adresa: Námestie SNP 1/1, 972 13 Nitrianske Pravno. Telefónny kontakt: 046/ 54 46 218. E-mail: viera.budayova@nitrianske-pravno.dcom.sk Zodpovedná pracovníčka: Mgr. Viera Budayová. Stránkové dni pre verejnosť:
pondelok: 7,30 - 15,00
streda: 7,30 - 16,00

Pre Vašu informovanosť o najnovších informáciach v obci

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Kľačno


4930405

Úvodná stránka